Archiwum grudzień 2016


Belgia i Holandia budują nowe okręty
Autor: milosok | Kategorie: Artykuły 
Tagi: holandia   belgia   2016   karel doorman   tripartite  
13 grudnia 2016, 13:22

14 listopada 2016 Belgia oficjalnie zdecydowala się na współpracę z Holandią w programie modernizacji sił morskich obu państw. Obopólna umowa zakłada, dla obu tych krajów zbudowanych zostanie łącznie szesnaście okrętów, w tym cztery fregaty ZOP i dwanaście niszczycieli min. Jednostki mają zastąpić aktualnie eksploatowane przez oba państwa fregaty typu M (Karel Doorman) oraz niszczyciele min tytpu Tripartite. Takiego rodzaju umowa pozwala na budowę okrętów przy użyciu mniejszych kosztów budowy. Zaklada się, że późniejsza ekspolatacja i szkolenie ich załóg będą też wspólne. Jednostki mają zacząć wchodzić do służby od połowy lat 20. Całkowita wartość umowy szacowana jest obecnie na 4 mld euro.

Łączny koszt programu szacowany jest na cztery miliardy euro, okręty zostaną podzielone po równo między obydwa państwa. Za budowę fregat odpowiadać będzie Holandia, natomiast za niszczyciele min – Belgia. Haga już podjęła decyzję: z pominięciem procedury przetargowej projekt nowych okrętów mają wspólnie przygotować Damen i Thales Netherlands. Oznacza to odrzucenie niemieckiej oferty dołączenia do programu budowy fregat MKS 180.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami modernizacji holenderskiej floty nowe fregaty będą jednostkami uniwersalnymi. W skład ich uzbrojenia wejdą między innymi pociski przeciwlotnicze ESSM lub SM-2. Prototypowa jednostka ma podnieść banderę w roku 2025.

Bruksela ma podjąć decyzję w sprawie niszczycieli min do końca bieżącego roku. Pod uwagę brane są oferty Saaba, BMT Group i Sea Naval Solutions. Belgijska marynarka wojenna spodziewa się dostarczenia prototypu w roku 2023, pierwsza jednostka dla Holandii ma zostać dostarczona dwa lata później. Nowe niszczyciele min, które zastąpią budowane wspólnie z Francją okręty typu Tripartite (na zdjęciu) mają być przystosowane do wykorzystania pojazdów bezzałogowych i częściowo autonomicznych.

Jamajka - wycofanie ze slużby
Autor: milosok | Kategorie: Artykuły 
Tagi: jamajka   coast guard   stan patrol 4100   stan patrol 4207  
09 grudnia 2016, 17:47

 W dniu 8 listopada 2016 wycofano ze służby jednocześnie wszystkie trzy jednostki typu Stan Patrol 4100: Cornwall, Middlesex i Surrey podczas uroczystej ceremonii. Nazwy swoje otrzymały od trzech jamajskich hrabstw. Do służby weszły w latach 2005, 2006 i 2007. Przepłynęły razem łączny dystans ponad 200 tysięcy mil morskich, uratowały ponad 2000 ludzi morzu. Inne ważne wydarzenia obejmują zagraniczne misje w trakcie 2007 Cricket World Cup, 5. Szczycie Ameryk, Trynidad i Tobago w 2009 roku i udzielanie pomocy usuwania skutków klęsk żywiołowych na Haiti w 2010 roku.

Zostały prawdopodobnie uszkodzone przez huragan Matthew, który nawiedził Karaiby w 2016 roku. 
Zostaną zastąpione przez dwie jednostki zbliżonego nowszego typu Stan Patrol 4207. Otrzmają one nazwy Cornwall i Middlesex. Jamajka odbierze je w styczniu 2017 roku.

Starsze jednostki przejmie Damen w ramach rozliczenia za nowe okręty. Po remoncie mają być wystawione na sprzedaż poprzez firmę Damen Trading.

Ceremonia wycofania ze służby jednostek typu Stan Patrol 4100

 

   

Ciekawe artykuły
Autor: milosok | Kategorie: Artykuły 
Tagi: oliver hazard perry   212a  
05 grudnia 2016, 21:11

Lektura warta polecenia.

Dwa teksty z najnowszego numeru miesięcznika Nowa Technika Wojskowa nr 11/2015 (306):

Australijskie fregaty typu Adelaide, alternatywa dla PMW? 
Autor: Sławomir J. Lipiecki

Być może polska marynarka wojenna pozyska od Australii dwie wycofane ze służby  fregaty amerykańskiego typu Oliver Hazard Perry. 

 

Niemieckie okręty podwodne z Kobbeny
Notka informacyjna w ramach cyklu Wiadomości

Niemcy zaoferowały Polsce wypożyczenie dwóch okrętów podwodnych typu 212 (w tym U 32). Ponadto złożyły ofertę budowy trzech okrętów tego typu dla Polski (w ramach polskiego programu Orka). Mogą być nawet zbudowane w polskiej stoczni przy niemieckim wsparciu. takie same okręty w ilości czrech jednostek mogą być zbudowane dla Norwegii. Wtedy polska stocznia uczestniczyłaby w programie budowy siedmiu jednostek.

-----------

Jest duże prawdopodobieństwo, że Polska przejmie od Australii dwie fregaty typu Adelaide. Potwierdza to m.in. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przy Kancelarii Prezydenta RP przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej.
 
 
Ma to być jak bywało już wcześniej z innymi okrętami rozwiązanie tymczasowe, do czasu pozyskania przez marynarkę wojenną okrętow zbudowanych w ramach planów Czapla i Miecznik. Okręty dostaniemy zapewne za darmo. Polska zaplaci za ich przeprowadzenie do Polski, szkolenie załóg i systemy uzbrojenia i elektroniki, których nie ma na dwóch pierwszych okrętach - przedstawicielach typu Oliver Hazard Perry, ich pierwowzoru.
 
 
Wygląda na to, że jeszcze długi czas Marynarka Wojenna RP nie otrzyma żadnych okrętów zbudowanych od stępki. Zanosi się na to, że będą to jedynie używane jednostki pozyskiwane w różny sposób.
 
 
Tekst oparto na: ORP Adelaide?; w: Morze nr 4 (19), Vol. III; autor: Tomasz Grotnik.